Kalendarium Zespołu Szkół Specjalnych

1 wrzesnia 1949 r.  Powstała w Gorzowie Wlkp. pierwsza na Ziemi Lubuskiej Szkoła Podstawowa Specjalna, którą zorganizowł pan Henryk Raczycki-Sieniawski, jej pierwszy wieloletni kierownik. Zostały w niej utworzone trzy pierwsze klasy liczące łącznie 54 uczniów. Siedzibą szkoły był budynek przy ul. Wandy Wasilewskiej (obecnie ul. Sikorskiego).

1958 r.  Burmistrz Miejskiej Rady Narodowej wyraził zgodę na budowę nowej szkoły.

1960 r.  Został oddany nowy budynek przy ul. Staszica obecnie Mościckiego.

1965 r.  Wprowadzono do programu nauczania przysposobienie zawodowe. Chłopcy pracują w warsztatach, a dziewczęta zapoznają się z gospodarstwem domowym i uprawiają ogród szkolny.

1968 r.  W związku z przejściem na emeryturę kierownika Henryka Raczyckiego nowym kierownikiem szkoły został pan Jerzy Jasiński.

1972 r.  Nowym kierownikiem szkoły została pani Elżbieta Przymęcka.

1976 r.  W naszej szkole odbył się finał Wojewódzkiego czwórboju Lekkoatletycznego Szkół Specjalnych. Brały w nim udział reprezentacje szkół z LIpek, Miedzychodu, Międzyrzecza, Słubic, Sulecina, Niemienska i Gorzowa Wlkp.

1983 r.  Powstał oddział przedszkolny dla dzieci upośledzonych umysłowo.

1984 r.  Obowiązki nowego dyrektora szkoły objął pan Tadeusz Paluszak.

1985 r.  Odbył sie przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej w Strzelcach Krajeńskich. Pierwszą nagrodę w wysokości 4 tys. złotych oraz Kryształowy Puchar zdobyła młodzież naszej szkoły.

1985 r.  Rozpoczeła dzialalność Szkoła Życia, w której powstał jeden oddział.

1990 r.  Mury szkoły opuścili pierwsi absolwenci Szkoły Życia.

1991 r.  Zaczęła się współpraca szkoły z zakładem opiekuńczym S.I. "Sizel". Powiększyło się też grono instytucji wspomagających szkołę: TPD, TWiK, CPN, WPRP, Meblostil, Gozamet, Teatr im. J. Osterwy, Przedsiebiorstwo Wielofunkcyjne "Colinea". Dzieki takiemu wsparciu szkoła została wyposażona w sprzęt audiowizualny i gospodarstwa domowego.

1991 r.  Towarzystwo Pomocy Charytatywnej dla polski zorganizowało przyjazd grupy z Holandii. Goście zwiedzili szkołę i przekazali dary: odzież dla dzieci, zabawki, środki czystości, maszyny do szycia.

1995 r.  Odbył się konkurs na stanowisko dyrektora szkoły, w wyniku którego nowym dyrektorem został pan Roman Kempski.

1996 r. Szkoła pozyskała dodatkowy budynek z węzłem żywieniowym, w którym zajęcia odbywają uczniowie ze szkoły podstawowej i zespołu edukacji terapeutycznych.

1997 r. Szkoła nawiazała ścisłą współpracę z podobną placówką w Szwecji. Dzięki tej współpracy nauczyciele mogli wymieniać swoje doświadczenia, obserwować sposób prowadzenia zajęć, jak również można było porównać bazę szkół.

1998 r.  W naszej szkole powstała pracownia komputerowa z dostepem do internetu, utworzone zostały gabinety: logopedyczny i psychologiczny

1999 r. Wprowadzone zostały dodatkowe kierunki kształcenia w specjalnościach: kucharz i ogrodnik.

1999 r.  Obchodziliśmy 50-lecie istnienia naszej placówki.

2000 r.  Rozpoczęto Reformę Systemu Edukacji Ucznia Niepełnosprawnego.

2001 r.  Powołano oddział dla dzieci z autyzmem.

2001 r.  Szkoła wraz z Parafią "Najświętrzej Maryi Panny" zorganizowała festyn środowiskowy pod hasłem "Dzieciom pomagajmy wspólnie" , który wszedł na stałe do kalendarza szkolnego.

2002 r. Powstała drużyna ZHR, która adoptowała pomieszczenie piwnicy na harcówkę szczepu.

2002 r.  Powstanie Samorządu Uczniowskiego.

2004 r.  Po raz pierwszy szkoła organizowała X MISTRZOSTWA POLSKI W PŁYWANIU PTSS "SPRAWNI-RAZEM"

2004 r.  Powstała galeria plastyczna "Galeria radosnej twórczości". Zorganizowany został ogólnopolski konkurs plastyczny o tematyce sportowej.

2005 r.  W wyniku konkursu nowym dyrektorem szkoly zostal pan Krzysztof Ostalowski.

2005 r.  Dzięki Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej w szkole powstala nowoczesna komputerowa pracownia internetowa.

2006 r.  Szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

2006 r. Nowym dyrektorem szkoły została pani Teresa Byczkowska, a jej zastępcą Jarosław Chmiel.

2009 r.  Szkoła obchodzi 60-lecie istnienia

2009 r. Szkoła otrzymuje imię Ambasadorów Praw Człowieka