Tydzień edukacji globalnej - sprawozdanie

Lider

Jolanta Bukała

DZIAŁANIE 1

Wykonanie projektu na logo Edukacji globalnej.

TYTUŁ DZIAŁANIA W TEG

„Odpowiedzmy na wezwania zmieniającego się świata”- Projekt na logo edukacji globalnej

KRÓTKI OPIS WYDARZENIA

Uczniowie poszczególnych klas pod kierunkiem wychowawcy, wykonują pracę plastyczną na logo Edukacji globalnej. Prace mogą być wykonane na arkuszu A-4 lub A- 3, dowolną techniką. Komisja spośród wszystkich prac wyłoniła jedną pracę, według której logo zostanie umieszczone na ekologicznych torbach.

ZDJĘCIA (MAX 3 FOTOGRAFIE DO DZIAŁANIA/ WYDARZENIA) – MOŻE BYĆ W PUNKTACH/ OD MYŚLNIKÓW

- przekazanie informacji dla klas;

- dostarczenie wychowawcom pomocy dydaktycznych;

- praca komisji przy wyborze najlepszej pracy;

- dostarczenie toreb ekologicznych dla 10 wybranych klas;

DZIAŁANIE 2

Zajęcia informacyjno- warsztatowe w poszczególnych grupach

„Odpowiedzmy na działania zmieniającego się świata”- warsztaty S.O.S. Ziemia

KRÓTKI OPIS WYDARZENIA

W grupach młodszych na podstawie projekcji filmu pt. „Skoczkowie” uczniowie odpowiadali na pytania indywidualnie, według przygotowanych kart pracy, następnie była dyskusja na temat- Co każdy może zrobić, aby zmienić świat?

W grupach starszych uczniowie pracowali z przygotowanymi kartami pracy, następnie po obejrzeniu  filmu pt.: „S.O.S. Ziemia”, uczniowie w kartach pracy wpisywali wartości na podstawie filmu, po czym dokonywali porównania tych wartości.

ZDJĘCIA (MAX 3 FOTOGRAFIE DO DZIAŁANIA/ WYDARZENIA-) – MOŻE BYĆ W PUNKTACH/ OD MYŚLNIKÓW

- zebranie grupy

- Wprowadzenie do tematy edukacji globalnej

- krótkie wyjaśnienie zasad pracy z kartą pracy;

- dyskusja kierowana

DZIAŁANIE 3

Owoce świata

TYTUŁ DZIAŁANIA W TEG

„Odpowiedzmy na działania zmieniającego się świata”- „Mikołajkowy, owocowy zawrót głowy - Owoce świata”

KRÓTKI OPIS WYDARZENIA

Turniej Z uwagi na brak środków na zakup potrzebnej ilości owoców, termin turnieju został przesunięty i odbył się7.12.2018r.

„  MIKOŁAJKOWY OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY - OWOCE ŚWIATA”,  Turniej ten, wpisuje się w działania Szkoły Promującej Zdrowie, które mają na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w dziedzinie zdrowego stylu życia oraz wzbogacenia i rozszerzenia oferty żywieniowej, a to stanowi ważny element w profilaktyce uzależnień.

Wpisuje się on również w działania Edukacji Globalnej, ponieważ  nasza szkoła została zaproszona do projektu Edukacja Globalna.

Owy turniej mógł się odbyć dzięki staraniom Dyrekcji szkoły i pracowników, ponieważ  nasza szkoła jest placówką partnerską, w której realizowana jest druga edycja programu „Żółty talerz”, pod patronatem p. Dominiki Kulczyk, przy współudziale Gorzowskiego Banku Żywności.

Na wspólną imprezę zostali zaproszeni goście z Wydziału Edukacji p. inspektor Magdalena Łabuza, p. inspektor Grażyna Jaśnikowska  .

Po rozpoczęciu imprezy przez Dyrektora szkoły i przywitaniu zaproszonych gości, została powołana trzyosobowa komisja w składzie p. Emil Błaszkowski, p. Magdalena Łabuza i p. Grażyna Jaśnikowska . Na początku  przedstawiono prezentację dotyczącą występowania owoców w różnych częściach świata, oraz wartości odżywczych owoców,  następnie uczniowie w trzyosobowych  zespołach  zmagali się z zadaniami, które podawała im p. Jolanta Bukała.

Zawodnicy odpowiadali na pytania tematyczne, rozpoznawali owoce świata ( 22 rodzaje owoców), degustowali owoce z zawiązanymi oczami, układali puzzle w postaci kosza z owocami.

W ogólnej punktacji pierwsze miejsce  w grupie I SP i szkół ponadpodstawowych zajęła klasa III ZSZ, natomiast w grupie II  SPP, pierwsze miejsce zajęła klasa III B SPP.

Mikołaj  i p. Mikołajowa wręczyli nagrody dla zwycięzców - każdy uczeń ze zwycięskiej klasy, otrzymał dorodnego ananasa.

Po wręczeniu nagród Dyrektor zakończył imprezę i zaprosił do wspólnej degustacji owoców świata. Wśród owoców, były takie które spożywaliśmy pierwszy raz w życiu.

- spotkanie zespołu nauczycieli;

- przygotowanie scenariusza turnieju;

- przygotowanie prezentacji multimedialnej;

- zakup owoców świata i przygotowanie ich do poszczególnych konkurencji, oraz do degustacji na podsumowanie turnieju;

- prowadzenie poszczególnych konkurencji z wskazaniem zadań;

- zakończenie imprezy