ZHP

Nieprzetarty szlak

W 50-letnią historię szkoły dużymi zgłoskami wpisało się harcerstwo, które przetrwało wszelkie zmiany i istnieje do dziś. Pierwsze drużyny ZHP „Nieprzetartego Szlaku” powstały wraz z nowo tworzącą się szkołą specjalną.

Harcerstwo przynosi radość dzieciom specjalnej troski, pomaga przyswajać wiedzę i umiejętności, na które nie ma miejsca w szkole. W drużynie zuchowej czy harcerskiej każde dziecko ma szansę sprawdzić swoje możliwości i uwierzyć, że też potrafi. Harcerze i zuchy wykonując zadania społeczne podczas Alertów Naczelnika ZHP, uczestnicząc w sadzeniu lasu, podejmując zadania na rzecz innego człowieka czują się potrzebne i dowartościowane. Dużym osiągnięciem harcerstwa w naszej szkole jest integracja ze środowiskiem dzieci zdrowych, poprzez udział w imprezach organizowanych przez Komendę Hufca ZHP w Gorzowie lub Komendę Chorągwi w Zielonej Górze: Turnieje Drużyn Zuchowych i Harcerskich, Śpiewające Szóstki, Artystyczne Przeglądy Drużyn Harcerskich, Zloty Hufca, Festiwale Piosenki Harcerskiej, Przegląd Teatrzyków Zuchowych, Spotkanie u Antka Cwaniaka, Turniej Narodów, rajdy, biwaki, kolonie zuchowe, obozy harcerskie, imprezy noworoczne dla zuchów i harcerzy.

Drużyny działające przy naszej szkole od 1986 roku należały do czołówki Hufca ZHP Gorzów. Harcerze nasi potrafili wygrywać biegi harcerskie, turnieje sportowe, byli wyróżniani w konkursach piosenki i recytatorskich. Wystrój obozów harcerskich w Łukęcinie był nie tylko naszą wizytówką, ale i Hufca. Corocznie drużyny z naszej szkoły uczestniczyły Chorągwianym Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku, była to okazja do wymiany doświadczeń i konfrontacji osiągnięć drużyn działających w szkolnictwie specjalnym. Owocem dobrej współpracy drużynowych hm D.Leśniewskiej i hm H.Zalewskiej były samodzielne obozy harcerskie organizowane w latach 1990-1997 w bazie Hufca Gorzów w Łukęcinie. Uczestnikami obozów były najstarsze zuchy z 13 GDZ „Wesołe Niedźwiadki” i 1 GDH „Knieja”. Obozy służyły poznawaniu świata, uczyły samodzielności, wytrwałości, odpowiedzialności, koleżeńskości, przyjaźni, szacunku do drugiego człowieka, odwagi, przynosiły również wiele radości dzieciom i ich rodzicom. Stwarzały możliwość bezpośredniego kontaktu z dziećmi w pełni sprawnymi. Wyróżniający się harcerze naszych drużyn uczestniczyli również w obozach międzynarodowych w NRD – 2 razy po 5 harcerzy i w Czechosłowacji – 1 raz 5 harcerzy. Wielkim wydarzeniem był REJS PO ZATOCE GDAŃSKIEJ 05.-09.1991r. 10 harcerzy wraz z drużynową hm H.Zalewską żeglowali dwoma jachtami: „Len Polski” i „Koszałek”. To była dobra szkoła przetrwania dla wszystkich. Trzeba było pokonać strach, chorobę morską, nauczyć trudnej sztuki żeglowania, gotować i spać w małej „skorupce”. Wszyscy wrócili zdrowi o szczęśliwi.

13 Gorzowska Drużyna Zuchowa od początku istnienia, niezmiennie nosiła nazwę „Wesołe Niedźwiadki”, funkcję drużynowej pełnili kolejno:

  • pwd Eugenia Majdziak-Oś

  • phm Teresa Węgrzyn

  • hm Janina Cytlak

  • phm Ewa Jaworska-Waszkowiak

  • hm Danuta Leśniewska

1 Gorzowska Drużyna Harcerska (koedukacyjna) noszą-ca imię Bohaterów Powstania War-szawskiego w 1984 roku przyjęła nazwę „Knieja”, która w 1996 została podzielo-na na drużynę żeńską 1GDH „Knieja” i męską 2GDH „Bór”.

Kolejno funkcję drużynowych pełnili:

  • phm Jan Wróblewski

  • hm Eugenia Maciusowicz

  • hm Halina Zalewska, przyboczna Małgorzata Leśniewska

  • hm Jarosław Chmiel.

 

Gorzów Wlkp. luty 1999

hm Danuta Leśniewska

hm Halina Zalewska