Projekt "Harcówka" - Projekt we współpracy z Fundacją ING Dzieciom

Projekt we współpracy z Fundacją ING Dzieciom

W harcerskim kręgu przyjaźni, pomocy i pięknej przygody

- modernizacja i wyposażenie harcówki harcerek i harcerzy należących do 8 Gorzowskiej Drużyny Harcerskiej

Tropiciele lasu- ZHR.

 luty- kwiecień 2013 r.

 Zasadniczym celem inicjatywy była modernizacja pomieszczeń harcówki i dostosowanie jej wyposażenia do potrzeb niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Drużyna skupiająca uczniów ZSS nr 14 działa od 14 lat. Jest jedną z nielicznych w Polsce drużyn harcerskich, której członkami są osoby niepełnosprawne intelektualnie.

W pierwszym roku jej istnienia zostały zaadaptowane pomieszczenia znajdujące się z piwnicy szkoły. Jednak z uwagi na wysoki poziom wilgoci wpływający negatywnie na stan wyposażenia harcówki oraz ścian, miejsce to nie było wykorzystywane w sposób, który odpowiadałby potrzebom dzieci i młodzieży. Wilgoć i chłód powodowały, że zbiorki harcerskie odbywały się w tym miejscu rzadziej, a młodzież była zmuszona do korzystania z gabinetów dydaktycznych. Nie sprzyjało to atmosferze i specyfice pracy harcerskiej, której bogactwem są tradycja i obrzędy harcerskie, charakterystyczna symbolika i metoda prowadzenia zbiórek.

Założeniem tego projektu było doprowadzenie stanu harcówki do takiego poziomu, aby niepełnosprawni harcerze mogli się tu spotykać w warunkach przyjaznych dla współpracy, rozwijania pasji, budowania więzi. W związku z tym wolontariusze z naszego Banku podjęli  działania oczyszczenia ścian z resztek farby i wilgoci, uzupełnienia ubytków w spoiwie cegieł, zabezpieczenia ścian warstwą stosownych preparatów izolujących.  Ponadto wspólnie zmodernizowano oświetlenie pomieszczeń poprzez wymianę przewodów elektrycznych, umieszczono na ścianach nowe lampy oraz wymieniono małe piwniczne okna.

Harcówka powinna została doposażona w grzejnik z nawiewem, który przeciwdziała powstawaniu wilgoci.

Podkreśleniem znaczenia symboliki był zakup Krzyża Harcerskiego  oraz dekoracyjnego świecznika z Lilijką harcerską. Jednym z zakupów, które umożliwiły pokazanie naszej działalności na zewnątrz był zakup drukarki, na której są drukowane m.in. zdjęcia, dyplomy, karty sprawności harcerskich.  Innym ważnym elementem wyposażenia są plansze demonstracyjne do zaprezentowania bieżących działań drużyny i umieszczania fotografii. Doposażono harcówkę w gry planszowe rozwijające spostrzegawczość, umiejętności manualne, decyzyjność oraz rozwijające wiedzę historyczną i w potrzebną do pracy harcerskiej literaturę przyrodniczą.

W związku z tym, że harcówka nie posiada w jednym z pomieszczeń miejsc do siedzenia wyposażono ją w niskie ławki do siedzenia tak, aby harcerze mogli usiąść w harcerskim kręgu.

Przynależność do drużyny harcerskiej jest dla wielu z harcerzy korzystną alternatywą w stosunku do wpływów pochodzących z trudnych środowisk rodzinnych i grup rówieśniczych w miejscu zamieszkania. Wspólne spędzanie czasu na zbiórkach oraz wyjazdy harcerskie stanowią korzystną okazję do rozwijania własnych sprawności, pokonywania trudności w nauce bycia zaradnym i samostanowienia o sobie. Jednocześnie częste spędzanie ze sobą czasu sprzyja budowaniu głębszych relacji i podnoszeniu własnej wartości poprzez uspołecznienie.

Warto pokreślić, iż w projekcie zakładano się włączenie niepełnosprawnych harcerzy w realizację wybranych zadań przedsięwzięcia. Wzmocniło to ich poczucie sprawczości oraz świadomość współodpowiedzialności za stan i wygląd pomieszczeń. Właściwie wyposażona i odnowiona harcówka może stała się miejscem, gdzie satysfakcja harcerzy ze wspólnej gry i zabawy buduje ich przyjaźnie, motywuje do pozytywnych zmian postaw i pokonywania ograniczeń.