Redakcja - Pokażmy nasz świat Fundacja ING Dzieciom

Projekt we współpracy z Fundacją ING Dzieciom

„Pokażmy nasz świat”

stworzenie i wyposażenie pracowni warsztatowej koła redakcyjnego i filmowego oraz wycieczka na warsztaty dziennikarskie

do redakcji „Gazety Lubuskiej” w Zielonej Górze

styczeń- maj 2015 r.

Zasadniczym celem inicjatywy było zaadaptowanie nieużytkowanego pomieszczenia na potrzeby redakcji oraz przygotowanie uczniów poprzez wyjazd do redakcji jednej z lokalnych gazet do tworzenia własnego pisma oraz tworzenia autorskich filmów pokazujących emocje, wrażliwość i problemy młodych ludzi. Planowane włączenie wolontariuszy zakładało udział w wyjeździe na zajęcia warsztatowe do Redakcji „Gazety Lubuskiej”- największego regionalnego dziennika i wspólne redagowanie fotoreportażu z zajęć warsztatowych.

Współdziałanie z wolontariuszami w ramach organizacji pracy redakcji stanowiło szansę na stworzenie przyjaznego miejsca dla niepełnosprawnej intelektualnie i fizycznie młodzieży. Powstanie redakcji zmotywowało młodzież do zwiększenia wysiłku intelektualnego w zakresie gromadzenia, przetwarzania i opracowywaniu tekstów. Jednocześnie tworzenie artykułów bądź filmów służy uwrażliwieniu na aktualne problemy i wydarzenia z życia szkoły. Twórcze spędzanie czasu sprzyja budowaniu głębszych relacji i podnoszeniu własnej wartości poprzez konieczność nawiązywaniu kontaktu z rozmówcą, konieczność ekspresji wyrażonej słowem i ruchem.

Warto pokreślić, iż profesjonalne tworzenie gazetki szkolnej „Ambasadorek” służy   promocji Szkoły w środowisku lokalnym oraz umożliwia uczestnikom kształtowanie tak istotnych cech, jak rzetelność, wytrwałość, odpowiedzialność za słowo. Jednocześnie praca niepełnosprawnych uczniów przy tworzeniu gazetki lub filmu  rozwija umiejętność twórczego rozwiązywania problemów oraz rozbudza ciekawość świata.