Turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy

Turnus rehabilitacyjny był formą aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku. Celem takiej rehabilitacji była ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, m.in. przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.

Program naszego turnusu koncentrował się na tematyce regionalnej.
Poprzez udział w zajęciach edukacyjnych związanych z poznawaniem kultury i sztuki ludowej oraz charakterystycznych dla regionu elementów przyrody i krajobrazu, nasi uczniowie mogli rozwijać swoją wiedzę o świecie i wrażliwość na otaczające piękno.

Program turnusu obejmował różnorodne formy zajęć.

Kultura i historia regionu:  Poznawanie herbu Wisły,  praca z mapą, wyszukiwanie najważniejszych informacji i ciekawostek o regionie. Poznawanie tradycyjnego rzemiosła(kuźnia, pszczelarstwo) sztuki ludowej i folkloru. Gwara ludowa. Wypiekanie podpłomyków.

Warsztaty teatralne i spektakl w Teatrze Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej.

Edukacja: Przyroda i geografia regionu. Gromadzenie informacji o trybie życia wybranych zwierząt. Obserwacja świata przyrody- Zwiedzanie Leśnego Parku Niespodzianek- pokazy lotów ptaków drapieżnych, sów.

Wjazd kolejką gondolową na górę Szyndzielnię (1025 m.n.p.m.) Wejścia na okoliczne szczyty, w tym na Baranią Górę. Rozgrywki sportowe. Inhalacje w grocie solnej. Baseny solankowe w Ustroniu. Rekreacja z Miasteczku Westernowym "Twin-pigs" w Żorach.

Integracja grupy, nauka samodzielności i współpracy. Spotkanie z p. Barbarą Śpiewak- dyrektorem Fundacji ING Dzieciom.

Uczestnicy:

Szkolny Wolontariat- opiekun p. Iwona Jarek-Syska, p. Jarosław Chmiel, p. Janusz Stankiewicz

Klub PTTK „Włóczykije”- p. Anna Kordun, Jolanta Bukała

Zespół Taneczny „Fair play”- p. Dorota Skołuda

8 Gorzowska Drużyna Harcerska „Tropiciele lasu” ZHR- p. Dorota Trześniowska

Fragment z listu skierowanego do Dyrektor Fundacji ING Dzieciom- p. Barbary Śpiewak-Wielogórskiej:

"Trudno jest wyrazić naszą wdzięczność. Niech jej dowodem będą przesłane zdjęcia, które ilustrują rożne wydarzenia z naszego pobytu. O tym, jak wartościowy i ważny był dla dzieci ten turnus świadczą ich uśmiechy i radość, kiedy wspominamy tamten czas oraz pytania, czy wrócimy do Wisły. Z pewnością bardzo wszyscy tego pragniemy - zawsze pragnie się tego, aby to co piękne i dobre powtórzyło się…

Pozostajemy pod wielkim wrażeniem Działalności Fundacji ING Dzieciom zapewniamy o naszej wdzięczności i pamięci"